Prva stran - Katalog izdelkov in storitev - Živali
ODPRAVLJANJE ZUNANJIH PARAZITOV

ODPRAVLJANJE ZUNANJIH PARAZITOV « Nazaj

Bolhe

Bolhe so kožni paraziti, ki jih najpogosteje srečamo pri malih živalih. Z gibanjem in ugrizi povzročajo neugodje in srbež. Bolhe lahko s svojo slino povzročajo alergične reakcije zaradi katerih pride do hudega srbenja, vnetja kože in poškodb, ki si jih žival sama povzroči z intenzivnim lizanjem, grizenjem in praskanjem. Bolhe prenašajo na naše kosmatince tudi trakuljo zato je potrebno žival zdraviti tudi proti notranjim parazitom.

Podrobnejši opis

Odrasle bolhe pijejo kri zaradi česar lahko pride do slabokrvnosti in oslabelosti kosmatinca. Na psu ali mački se nahaja le 5% vseh razvojnih oblik, ostalih 95% pa se nahaja v okolici. Bolh na psu običajno ne vidimo, opazimo pa lahko rjave ali črne pikice na koži, ki so bolšji iztrebki.

Proti bolham je potrebno vedno delovati celostno, proti vsem razvojnim oblikam. Istočasno je potrebno zdraviti vse živali iz enega gospodinjstva ter očistiti in razkužiti njihovo bivalno okolje.
Psu ali mački se nanese ampulo, ki začne delovati v 48. urah, lahko se jim namesti ovratnico proti bolham ali pa se jih skopa s šamponom proti bolham. 

Pomembno je, da se odpravi bolhe, jajčeca in ličinke v okolici kjer se žival zadržuje. Tla se večkrat posesa in pomije, vrečko sesalca je potrebno neškodljivo odstraniti ali sežgati. Krpe, odeje in prevleke se opere na 90°C.

Garje

Garjavci so zajedavci, ki živijo v koži in se hranijo z odmrlo kožno povrhnjico. Povzročajo zelo hudo srbenje ter vnetje kože. Bolezenski znaki se lahko stopnjujejo tudi v splošno obolenje,  žival ima povišano temperaturo,  je potrta ali neješča. Med psi oz. mačkami se večinoma prenašajo z direktnim stikom.

Diagnozo postavimo s pregledom kožnega ostružka. Takrat določimo tudi vrsto garjavca, ki povzroča težave vašemu ljubljencu. Potek zdravljenja določimo glede na vrsto garjavca. Zdravljenje je največkrat dolgotrajno.

Ušesne garje

Ušesne garje se naselijo v mačji ali pasji sluhovod. Tam povzročajo hudo srbenje in vnetje sluhovodov. Okoli uhljev večkrat opazimo rane, ki si jih ljubljenček povzroči sam s hudim praskanjem, v sluhovodih pa je veliko črnega ušesnega masla. Obvezen je obisk pri veterinarju, saj bo oskrbel sluhovode in odpravil garje.

Uši

Uši se zadržujejo na površini kože. Povzročajo blago vnetje in luščenje kože ter blago do močno srbenje. Prenašajo se z direktnim stikom. Odpravi se jih z ampulami, ki delujejo tudi proti bolham.

V primeru okužbe z garjavci ter ušmi je potrebno temeljito očistiti in razkužiti tudi okolico, obolelo žival je potrebno ločiti od zdravih. Z rednim nanašanjem ampul se prepreči ponovno okužbo s kožnimi paraziti.

Klopi

Klopov se lastniki pasjih ljubljenčkov bojijo predvsem zato, ker le-ti prenašajo bolezni kot so borelioza, anaplazmoza ter babezioza. Obolele živali imajo lahko hude bolezenske znake, zdravljenje pa je dolgotrajno. Včasih živali kljub ustreznemu zdravljenju poginejo.

Klopi se zadržujejo v travi ter v nizkem rastju na obrobju gozdov, aktivni postanejo, ko se temperatura dvigne nad 5°C.Odrasli klopi in vse njihove razvojne oblike so paraziti, ki se prisesajo na kožo in pijejo kri. 
Če se na žival istočasno prisesa več klopov, lahko povzročijo slabokrvnost.

Kako odpravimo klope?
Če je klop že prisesan na kožo, ga s pinceto ali posebnimi kleščicami primemo in vrtimo v nasprotni smeri urinega kazalca. Pri tem ga čim manj vlečemo iz kože.

Bolezni, ki jih prenašajo klopi

Lymska borelioza

Povzroča jo spiroheta Borrelia burgdorferi. Klinični znaki se pojavijo čez 2 do 5 mesecev po ugrizu okuženega klopa.  Najpogostejši znaki so  povišana telesna temperatura, zaspanost, neješčnost, povečane bezgavke, šepanje, ki se pojavlja izmenično na različnih nogah.

Pri nekaterih psih pa se razvije tudi kronična bolezen ledvic zaradi katere žival lahko tudi pogine.

Granulocitna anaplazmoza

Povzročitelj Anaplasma phagocitophillum lahko prizadene pse in mačke.

Bolezenski znaki se pojavijo 1 do 2 tedna po okužbi in so pogosto nespecifični. Pojavi se povišana telesna temperatura, apatičnost, izguba teka, bruhanje in driska. Pogosti so tudi boleči, otečeni sklepi, bolečina lahko prehaja iz enega na drugi sklep, zaradi hudih bolečin se žival noče premikati. Psi imajo lahko živčne znake kot so epileptični napadi, motnje v koordinaciji, sprememba vedenja. Bolezen lahko prizadene tudi ledvice ter jetra, nekateri psi imajo motnje v strjevanju krvi, kar opazimo kot krvavitve iz nosu, krvavitve v kožo, kri v urinu.

Babezioza

Povzročitelj Babesia canis je protozoj, ki povzroča razpadanje rdečih krvničk. Obolela žival je slabokrvna, zaspana, ima povišano temperaturo ter je splošno oslabljena. Žival je v življenjski nevarnosti, če se bolezni ne odkrije pravočasno.

 

 

© Informacija. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Informacija poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Informacija
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.