Ne tvegajte z vsakim!

‹ Nazaj

Gradite hišo ali pa ste se lotili obnove. Sedaj potrebujete okna in vrata ter zbirate predračune. Vsi govorijo v šifrah in dobivate občutek, da bi za dober nakup morali vedeti več od njih. Kaj storiti? Poiščite takšen salon in takšne prodajalce, ki si bodo za vas vzeli čas in vam odgovorili na vsa vprašanja.

Zaupajte lastni intuiciji. Verjetno dobite popolnoma drugačen občutek, če stopite v prostor, kjer je vse urejeno, pospravljeno in razstavljeno tako, da si kar predstavljate, kako bodo izgledala vaša okna, senčila, police in vrata, kot pa če stopite v salon, kjer je vse neurejeno, hladno in industrijsko.

Tudi prodajalci so različni. Konkurenca na področju stavbnega pohištva je dobro razvita. Če niste zadovoljni z odgovori prodajalca ali pa se vam zdi, da govori »na pamet«, poiščite boljšega.

Kakšna okna potrebujete?

Ste se že odločili za material? Les, PVC, aluminij ali kombinacija? Kaj je boljše? Žal se boste morali odločiti sami. Vsak material ima svoje prednosti in slabosti.

  • Plastična okna so dobila svojo priložnost na trgu predvsem zaradi cene, ki je nizka, če so v beli barvi in lahkega vzdrževanja. Največ ljudi moti ceneni »plastični« videz.
  • Aluminij je izmed vseh materialov najbolj odporen na vremenske vplive, a ima visoko ceno in v najboljši izvedbi še vedno slabo toplotno izolativnost.
  • Les je topel in prijeten naraven material, a zahteva več truda glede vzdrževanja. Danes so v uporabi premazi, ki imajo izboljšano vremensko obstojnost in tovarniške tehnologije globinskega impregniranja pod pritiskom ter premazovanja, ki zmanjšujejo potrebo po obnavljanju lazure ali laka.
  • Kombinirani profili PVC/alu ali les/alu so v zadnjih letih postali precej popularni zaradi trpežnosti in skoraj neomejenih barvnih kombinacij, a pomenijo precejšnje doplačilo. Vi se morate odločiti, kaj je za vas bolj pomembno.

Izmed vseh materialov je les še vedno edini, ki diha in v določeni meri regulira vlažnost.

 

 

 

 

 

 

 

 

Slika 1: lesena okna ustvarijo prijeten ambient.

Kondenzacija vlage je pojav, ki se pri modernih oknih rada pojavlja. Rosenje oken na notranji strani ne pomeni, da so nova okna slaba, pač pa ravno nasprotno – da dobro tesnijo in vam pomagajo zniževati stroške ogrevanja. Vlago, ki jo ustvarimo s kuhanjem, tuširanjem in drugimi aktivnostmi, moramo iz prostorov odstraniti s prezračevanjem, da ne kondenzira na steklu.

Proizvajalci priporočajo, da dvakrat na dan za nekaj minut odpremo okna na stežaj, da se zrak izmenja in vlažnost zraka v prostoru zmanjša.

Energijsko varčen nakup

Danes vsi govorimo o tem, da je potrebno varčevati z energijo. Stavbno pohištvo ima pri tem veliko vlogo. Toplotno prehodnost oken in s tem izgubo toplote zmanjšamo, če povečamo debelino okenskega profila in vgradimo stekla z manjšo toplotno prehodnostjo (u vrednost v W/m2K).

Velikokrat se vprašamo, kakšna stekla so najprimernejša. Danes je zlati standard dvoslojno steklo, polnjeno s plinom argonom, ki ima u vrednost običajno 1,1 W/m2K. Z zamenjavo plina ali s trojno zasteklitvijo povečamo toplotno izolativnost tudi do 0,5 W/m2K, a to hkrati pomeni doplačilo. Če gradimo nizkoenergijsko hišo ali imamo velike steklene površine, je naložba v boljšo zasteklitev zelo racionalna.

Kaj pa senčila?

 

Pri nakupu oken je potrebno razmisliti tudi o sistemu senčenja. Če so senčila zunanja (predvsem rolete ali zunanje žaluzije), moramo to upoštevati pri naročilu oken. Dobri prodajalci vas bodo opozorili, da je potrebno okenske okvirje primerno razširiti zato, da ne bo težav z navijalci rolet, pogonskimi ročicami in omaricami.

 

 

Slika 2: senčila nas ščitijo pred soncem in pogledi, pomagajo pa tudi varčevati z energijo.

Katera senčila izbrati?

To je odvisno od tega, kaj vam je všeč in za kakšen tip gradnje ste se odločili.

  • Polkna so velikokrat tudi okras na fasadi,
  • z roletami lahko dosežete popolno temo v prostoru,
  • z žaluzijami lahko regulirate količino svetlobe.

Dobro je pomisliti tudi na zaščito pred komarji, še posebej v spalnih prostorih, saj nas komarji najdejo tudi, ko je luč ugasnjena.

Naj vam prodajalec pojasni tudi možnost avtomatizacije senčil. Včasih smo bili vsi zadovoljni s televizorjem brez daljinskega upravljalnika, danes pa si tega nihče več ne predstavlja, tako bo kmalu z elektro pogonom senčil.

Kaj pa vhodna vrata?

Ko izbirate material za vhodna vrata, ste pred isto dilemo kot pri izbiri oken. Pri izbiri vrat je najbolj pomembna oblikovna komponenta. Danes so najmodernejša vrata s skritimi nasadili, pri katerih se krilo skrije v podboj – vrata Elegance. Bodite pogumni z izbiro barv in modelov. S kombinacijo stekel, kljuk in potezal lahko še dodatno poudarimo stil, ki nam je všeč.

 

 

 

 

 

 

 

 

Slika 3: s kombinacijo lesa, stekla iz nerjavnega jekla, lahko na vhodnih vratih poudarimo stil, ki nam je všeč.

S tehničnega vidika je potrebno preveriti, kakšna je debelina podboja in krila (debelejša so bolj izolativna, bolj stabilna), koliko je tesnil in kakšno je okovje. Tečaji naj bodo tridimenzionalno nastavljivi, zapiranje pa naj bo večtočkovno in izvedeno s čim bolj masivnimi zapirnimi elementi. Še posebej cenjeno je Winkhaus okovje z masivnimi kavlji, ki nudijo najvišjo stopnjo varnosti. Pri ploščnih konstrukcijah vratnih kril, ki nudijo veliko oblikovnih možnosti, bodite pozorni na prisotnost jeklenih ojačitev proti krivljenju vrat.

Avtorica članka je direktorica, dr. Lidija Tušek, Tulip projekti d.o.o., Ormoška 5, Ptuj, tel.: 02 620 97 94, GSM: 051 61 74 71.

© Informacija. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Informacija poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Informacija
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.