Spravilo zelišč oz. začimb

‹ Nazaj

Zelišča nam popestrijo okusne jedi. Potem, ko smo jih uspešno vzgojili na vrtu ali okenski polici je prišel čas, da jih spravimo še za zimo.

Svežino in intenzivnost okusa različnih zelišč dosežemo s pravilnim nabiranjem ter pravilnim shranjevanjem. Tako najprej poglejmo, kako katera zelišča pravilno nabiramo. Zelišča nabiramo ob različnem času in na različne načine. Polagamo jih v plitve košare ali zaboje, vendar le v eni samo plasti. Pri tem pa pazimo, da jih ne poškodujemo.

 Zelišča, pri katerih trgamo liste, lahko trgamo skozi vse leto

Ta zelišča so peteršilj, timijan, rožmarin, drobnjak in še katera. Tik pred cvetenjem sta njihov okus in vonj najbolj izrazita. Potrgati je potrebno predvsem mlade in to zjutraj, potem ko iz njih izhlapi rosa. Listom je potrebno izločiti vse nepravilnosti in žuželke, pri tem pa pazimo, da jih čim manj prelagamo in gnetemo, da jih pri tem ne poškodujemo.

 Zelišča, pri katerih trgamo cvetove, nabiramo takrat, kadar so najbolj odprti

Le sivkine cvetove režemo takrat, ko se šele začenjajo odpirati. Tako kot pri listih moramo odpraviti nepravilnosti in z njimi ravnati previdno.




 

 Česen in druge čebulice pobiramo pozno jeseni, takrat ko njihovi listi začnejo odmirati.

Sedaj, ko smo zelišča oz. začimbe pobrali, jih je treba pravilno spraviti. To lahko storimo na tri načine:

  • zelišča lahko posušimo,
  • zamrznemo,
  • lahko pa njihove izvlečke raztopimo v olju ali kisu.

SUŠENJE ZELIŠČ

Da zelišča ohranijo kar se da veliko okusa in barve, jih osušimo takoj potem, ko smo jih obrali. To lahko najenostavneje storimo tako, da vejice zelišč povežemo v majhne šopke in povezane na vrvico obesimo v toplem prostoru, katerega temperatura ne sme presegati 30 stopinj, saj želimo da se ohranijo vsa eterična olja. Seveda se izogibamo vlažnim prostorom kot sta kuhinja in kopalnica. Pazimo, da listov ne posušimo preveč, da se nam pri dotiku ne spremenijo v prah. Ko so listi čez kak teden suhi, jih spravimo in stresemo v kozarec s pokrovom, vendar jih ne stiskamo. Zelišča ne sušimo v pečici, četudi na nizki temperaturi, saj se uniči okus in vonj. Mikrovalovne pečice pa so za sušenje zelišč primerne. Zelišča stresemo na papirnato servieto in naravnamo mikrovalovno pečico na polno moč. Trajanje je odvisno od količine zelišč.

ZAMRZOVANJE ZAČIMB

Naslednji učinkovit način shranjevanja je zamrzovanje začimb, ki je lahko tudi sila priročen. Tu se nam odpira veliko različnih možnosti.

Začimbe zamrzujemo očiščene, oprane in osušene ter po potrebi nasekljane ali zmlete. Zamrzujemo jih v plastičnih vrečkah, posodicah za zamrzovanje ali kot ledene kocke.

Če se odločimo za plastične vrečke ali posodice, vanje enostavno damo želene začimbe in vrečke dobro zapremo. Priporočljivo je, da v eno vrečko ne shranimo preveč začimb naenkrat, ker bomo drugače težko vzeli želeno količino.

NAMAKANJE ZELIŠČ V KISU ALI OLJU

  • Zelišča na drobno narežemo in na njih prelijemo kis. Najbolj primeren je kakovostni vinski kis in višnjev kis. Zelišča v kisu pustimo kakšne tri tedne, pri čemer kozarec ali steklenico vsak dan pretresemo. Ob koncu kis poskusimo in če želimo še več arome, dodamo še nekaj svežih zelišč ter ponovimo postopek še za kakšen teden. Ob koncu zadevo precedimo, nalijemo v privlačnejšo embalažo, za lepši videz pa lahko dodamo še svežo vejico izbranega zelišča.
  • Enak postopek lahko ponovimo še z olji. Primerna so manj aromatična olja, kot sta sončnično in sojino olje, vendar ima dobro oljčno olje lahko tudi svoj čar, saj s primernimi zelišči kot je bazilika, lahko pričaramo okus Sredozemlja v naši kuhinji.

Lahko pa se zamrzovanja lotimo popolnoma drugače in uporabimo posodico za ledene kocke. Sveže začimbe očistimo ter z njimi napolnimo posodice za ledene kocke. Lahko uporabimo cele listke npr. bazilike, peteršilja, manjše vejice rožmarina, lahko pa začimbe drobno sesekljamo. Nato jih zalijemo z vodo, olivnim oljem, maslom, jušno osnovo ali pa uporabimo kakšno svojo idejo. Takšnih ledenih kock ni potrebno ves čas hraniti v posodici za ledene kocke, ampak jih lahko potem, ko zamrznejo, enostavno vsujemo v plastične vrečke. Seveda pa ne smemo pozabiti označiti datuma zamrzovanja, ter označiti, katero začimbo smo zamrznili.

Tako shranjene začimbe lahko uporabimo na tisoč in en način in enostavno vzamemo toliko ledenih kock, kot jih potrebujemo. Ledene kocke z meto, meliso ali kakšno drugo podobno začimbo lahko kar v takšni obliki dodamo v napitke. Lahko pa jih prej odtalimo in uporabimo kot sveže. Možnosti so neskončne, tako kot je neskončno možnosti za različne kombinacije začimb v obliki ledenih kock.

Možnosti shranjevanje je torej veliko, je pa treba vedeti, da s časom začimbe izgubijo svojo aromo, okus in vonj, zato bodimo pozorni na rok uporabe. Če je le mogoče sušene začimbe hranimo cele (poper, sušen čili) in jih sproti meljemo oz. drobimo, saj tako ohranijo več arome in okusa. Prav tako je priporočljivo, da jih hranimo tesno pokrite na temnem in suhem prostoru, zamrznjene pa v dobro zaprtih posodicah ali vrečkah.

Nabiranje in spravilo zelišč so poznali že naši predniki. Zato so jim vedno pripisovali veliki pomen. Rek, da za vsako bolezen rožica raste, je popolnoma resničen in večkrat preverjen. A o tem bomo govorili drugič.

© Informacija. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Informacija poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Informacija
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.