Z avtom na morje? Preverite, če niste pred odhodom česa pozabili!

‹ Nazaj

Naj vas spomnimo na tiste tako logične, a vendar pomembne reči, ki jih pred odhodom na dopust z avtom res ne smete pozabiti. Za vas smo jih zbrali skupaj.

Pripravite vaš avto za na pot

Redno vzdrževanje naj bi bilo logično, pred potovanjem na dopust z avtom, pa morate biti najbolj pozorni na gume. Pravijo, da je avtomobil dober in varen, kot so dobre in varne njegove gume. To je tudi zadnji del avtomobila, na katerem je priporočljivo varčevati. Zatorej, če imate na avtomobilu še zimske gume, jih pred dopustom vsekakor zamenjajte za dobre letne, saj so te namenjene vožnji pri višjih temperaturah, posledično je vožnja z njimi bolj varna in tudi bolj gospodarna, saj avtomobil porabi manj goriva. Pogoj so seveda letne gume enakih dimenzij kot zimske, poleg tega morajo biti dovolj dobro ohranjene (če seveda niso nove).

Pred potjo na dopust nujno preverite tlak v gumah, in to pri hladnih. Tlak je pri pregretih gumah višji in lahko vas prevara, da jih boste premalo napolnili. Prenizek tlak v gumah pomeni večjo porabo goriva, več hrupa, večjo obrabo in manj varno vožnjo. Ne pozabite še na rezer­vno gumo. Izpraznjena in prestara vam ne bo koristila, ko jo boste morali uporabiti. Pri polnjenju gum upoštevajte navodila proizvajalca, ki navaja različna polnjenja glede na obtežitev avtomobila. Podatek o priporočljivem tlaku boste našli večinoma na vratih (nalepka), ne spreglejte pa razdelka o tem v navodilih za uporabo.

Še pri hladnem motorju preverite tudi količino motornega olja in ga po potrebi dolijte (do maksimalnega nivoja, ne več), nič pa ne bo narobe, če ga boste nekaj vzeli s seboj, če motor porabi več motornega olja.

Preverite tudi količino hladilne tekočine in jo po potrebi dolijte. Ne pozabite tudi na sredstvo za pranje vetrobranske šipe in zadnje šipe (če je zadaj brisalnik) – posoda naj bo povsem polna, koristno pa bo tudi, če boste nekaj rezerve vzeli s seboj. Za boljše odstranjevanje mrčesa pa bo zelo koristno, če boste vodi dodali malo čistilnega sredstva.

Pred potjo preverite še stanje akumulatorja. Ti pri rednem vzdrževanju vzdržijo do pet let, pri nekaterih pa je preverjanje močno olajšano na podlagi simbolov (rdeča barva pomeni slabo stanje, zelena pa dobrega). Preverite tudi brisalnike in po potrebi zamenjajte gumo. Tudi vse šipe je treba po potrebi očistiti, da bo vidljivost med vožnjo kar najboljša. Naj vam nekdo pomaga preveriti, ali svetila delujejo pravilno (stopite na zavoro, vključite smernike, prižgite meglenke …), ne pozabite pa na nujno opremo, kot so žarnice, komplet prve pomoči, orodje za menjavo gume, varnostni trikotnik in odsevni jopič.  

DRŽAVE, KJER JE UPORABA ODSEVNEGA JOPIČA OBVEZNA so: Avstrija, Belgija, Hrvaška, Italija, Slovaška, Portugalska, Norveška, Španija in Romunija (le za voznike tovornih vozil). Na odsevnem jopiču mora biti oznaka EN471 in je lahko rumene ali oranžne barve.

Kako je pa s prtljago?

Nepravilno naložena ali nepritrjena prtljaga lahko hitro postane leteča in že pri večji zaviranjih poškoduje potnike, da o tem, kaj se lahko zgodi v primeru nesreče, sploh ne govorimo. Zato vam v nadaljevanju podajamo nekaj nasvetov, povezanih s nameščanjemprtljage pred potovanjem.


Težje stvari in velike kovčke zmeraj namestimo na dno prtljažnega prostora, povsem do zadnje klopi oziroma do zadnjih sedežev. S tem preprečimo premikanje le-teh ob močnejših zaviranjih. Manjše stvari lahko spravimo v reže, ki ostanejo med kovčki oziroma večjimi in težjimi stvarmi.

Če se že ne morete izogniti temu, da bi prtljago naložili višje kot do višine naslonjala zadnjih sedežev, potem naj bodo na vrhu le lahki predmeti. Obvezno ne pozabite na pritrditev le-teh! Če je vaše vozilo opremljeno z zaščitno mrežo, ki preprečuje, da bi predmeti iz prtljažnika padali na potnike, potem jo uporabite!
Lastniki kombiniranih vozil in nekaterih enoprostorcev naj bodo pozorni tudi na odprtine, ki se nahajajo pod sedeži. Prtljaga lahko pri zaviranjih in v primeru nesreč v potniško kabino prileti tudi pod sedeži. Zato zmeraj poskrbite, da bo prtljagapritrjena!


Ko zmanjka prostora v prtljažniku … je pogosta rešitev streha. Ob tem bodite pazljivi, da ne presežete maksimalne mase, ki jo lahko namestite na strehi in ne pozabite, da na streho sodijo predvsem lažji predmeti, saj se z namestitvijo tovora na strehi bistveno poviša težišče vozila. Tudi če uporabljate strešni kovček, poskrbite, da se ne bo prtljaga v njem premikala sem in tja. V kolikor uporabljate klasične strešne nosilce, naj bo prtljaga dobro pritrjena. Ne pozabite na zaščito pred dežjem. V vsakem primeru uporabljajte samo strešne nosilce, ki so izdelani za vaš tip avtomobila.

Ne vozite seboj stvari, ki jih ne potrebujete. Nemalokrat se v prtljažniku najdejo stvari, ki jih ne potrebujete niti doma, kaj še le na dopustu. Zato preverite, če niso v prtljažniku ali pod njim skrite še snežne verige ali kaj podobnega.

Tudi v potniški kabini ne odlagajte nobenih stvari. Pomislite na dežnik ali fotoaparat, ki v primeru trka prileti v vašo glavo. Osem zračnih blazin in pet zvezdic na Euro NCAP testu vam ne bo pomagalo! Če že morate imeti prtljago v potniški kabini, naj bo ta fiksno nameščena na tleh med naslonjalom in zadnjo klopjo.

 


Tudi hišni ljubljenčki ne sodijo v potniško kabino, če niso v njej privezani ali drugače zaščiteni. Verjetno ne želite, da vas pri sunkovitem zaviranju ubije vaš pes!

Ob nalaganju avtomobila pa upoštevajte še maksimalno dovoljeno obremenitev. Podatek seveda vključuje tudi potnike - štiri odrasle osebe hitro pomenijo blizu 300 kilogramov, zato je prtljagi namenjena le še razlika do tovarniškega podatka.

Koristno

 

  • Priskrbite si tudi koristne informacije za primer odpovedi avtomobila. Da bi kar najbolje spali, lahko pri avtomobilskih zavarovalnicah ali AMZS sklenete ustrezno zavarovanje, ki poskrbi, da pokvarjen avtomobil ne pokvari počitnic.

 

  • Zberite informacije o stanju in razmerah na cesti ter vremenski napovedi v Sloveniji in tujini. Izračunajte si tudi cestnine za posamezno državo glede na vašo načrtovano pot.

Stanje na slovenskih cestah

Stanje na cestah v tujini

Cestnine

 

  • Vse več evropskih držav ima zakonsko določeno prižiganje luči podnevi. Države, kjer je le-to obvezno so: Avstrija, Bosna in Hercegovina, češka, Črna Gora, Danska, Estonija, Finska, Hrvaška, Islandija, Italija, Latvija, Litva, Makedonija, Norveška, Poljska, Romunija, Slovaška (le v zimskem času) in Švedska.

V Grčiji je uporaba luči podnevi še vedno prepovedana, vendar vas policija ne bo kaznovala, če imate vgrajene avtomatske dnevne luči.

  • Preverite, če imate vse potrebne dokumente za vaše potovanje:
    • vozniško in prometni dovoljenje
    • potni list in/ali osebno izkaznico (preverite veljavnost)
    • zavarovalne police in kupončke
    • zeleno karto (informacije dobite pri svoji osebni zavarovalnici)
    • izkaznico o cepljenju (predvsem otroci)
    • pomembne naslove in telefonske številke
    • dopustniške dokumente (voucherje, opise poti ...)
    • obrazec za prijavo nezgode
    • avtomobilsko mapo s servisno knjižico

  • Preverite veljavnost prometnega dovoljenja, svojih osebnih in drugih dokumentov in si priskrbite zeleno karto (za potovanje po evropskih državah) ter (overjeno) kopijo potnega lista ali osebne izkaznice, ki jo hranite ločeno od originalnega dokumenta in eno fotografijo ob morebitni izgubi dokumentov.

Preverite kateri dokumenti so potrebni za vstop v države, po katerih potujete, tudi če poleg potnega lista potrebujete vizum, mednarodno vozniško dovoljenje ali pooblastilo za vožnjo tujega avtomobila (za kar potrebujete prometno dovoljenje, osebni dokument in dokument osebe, čigar vozilo je ter morate izpolniti poseben obrazec; cena je 16,27 €).

Lastne potovalne dokumente potrebujejo tudi otroci in živali (potrdila o cepljenju ter ostalo dokumentacijo o njihovem zdravstvenem stanju). 
Svetujemo vam tudi ureditev zdravstvenega zavarovanja, evropske zdravstvene kartice in morebitno sklenitev zavarovanja v tujini z asistenco.

  • Za mednarodno vozniško dovoljenje so potrebni naslednji dokumenti:

    Cena izdelave mednarodnega vozniškega dovoljenja je 22,96 €.

    • potni list ali osebna izkaznica
    • veljavno slovensko vozniško dovoljenje
    • fotografija velikosti 35 x 45 mm

Nekatere države, ki zahtevajo poleg nacionalnega tudi mednarodno vozniško dovoljenje:

Angola, Argentina, Avstralija, Barbados, Bangladeš, Čile, Dominikanska republika, Egipt, Indija, Indonezija, Jamajka, *Japonska, Jordanija, Kanada, Kenija, Koreja, Libanon, Malezija, Mehika, Namibija, Nigerija, Nova Zelandija, Panama, Peru, Singapur, Sudan, Sirija, Tajska, Tunizija, Venezuela, ZDA.

*Japonska je edina država, ki za najem avtomobila poleg mednarodnega vozniškega dovoljenja zahteva tudi potni list, uradni prevod slovenskega dovoljenja v japonščino, dokazilo, da je od dne izdaje vozniškega dovoljenja v Sloveniji bival že najmanj 3 mesece, registrsko kartico za tujce (Aliens' Registration Card) in fotografijo velikosti 3  x 2,4 cm. Poleg tega mora voznik pri centru opraviti tudi pregled oči (vir: avto-magazin.si, tehničnipregled.si, potovanje.si).

In - dokumente imejte skrbno spravljene na varnem mestu.

© Informacija. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Informacija poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Informacija
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.