Koliko bi o varčevanju morali vedeti pri 9, 13, 18 in 23-ih letih?

‹ Nazaj

O financah in znanju o le-teh so pri otrocih zadolženi starši. Največja napaka pri njihovem "finančnem vzgajanju" pa je, da otrok ne naučijo varčevanja in načrtovanja izdatkov, kasneje pa jih še zelo dolgo finančno podpirajo.

Otroke je treba že zelo zgodaj seznaniti s tem, koliko je denar vreden, kako se ga zasluži, prihrani in pametno porabi.

V članku, povzetemu iz revije Moje finance, pišemo o tem, kaj naj bi otroci vedeli o denarju v različnih obdobjih odraščanja.

Pri devetih letih bi otrok moral znati zamenjati bankovec v drobiž

Najpomembnejše je to, da naj bi takrat že znal razlikovati med tem, kaj si želi in kaj dejansko potrebuje, ter se zavedati, da si bo lahko z varčevanjem čez določen čas lahko kaj privoščil. Poznal pa naj bi tudi vsaj eno dobrodelno organizacijo.

V teh letih je svetovano, da naj se žepnino (kolikšna je, je stvar posameznikov - mnenja in zmožnosti so pač različne) razdeli na tri dele:

  • 60 % za sportno porabo,
  • 30 % za en ali dva cilja za prihodnost,
  • 10 % pa za dobrodelne namene.

To bo otroka naučilo razlikovati med kratkoročnimi in dolgoročnimi varčevalnimi cilji, navadil pa se bo tudi kaj podariti. Pomembno pa je tudi, da denar porabi v skladu s svojimi željami ...

Pri trinajstih ...

... mladina zapravlja impulzivno in nezdravo ter pod nekakšnim nenehnim pritiskom vrstnikov. A pri tej starosti se morajo zavedati, da jim to lahko uniči dolgoročne cilje.

V teh letih naj bi otrok znal razlikovati in primerjati podobne izdelke ter se odločiti za tistega, ki (glede na ceno) nudi največ. Znati naj bi moral tudi že načrtovati osebno porabo denarja. Ima lahko že svoj bančni račun, denar pa mora znati polagati in dvigovati sam. naučiti ga je treba  tudi spremljati stanje na njem.

Zato otroka lahko učite tudi ob svojih opravilih - povejte mu, da v primeru plačevanja s posojilno kartico račun pride kasneje, povejte mu, kaj so obresti za odloženo plačilo ter kdaj taki stroški nastanejo.

Če mu bo žepnina prehitro pošla, mu ne dodajajte denarja. Pri nakupu oblačil naj izbira in odloča sam, za to pa naj dobi dodatna sredstva.

Pri osemnajstih smo že malo pozni ... a vseeno.

A še lahko vplivamo na otrokov odnos do denarja. In tudi moramo, saj bo kmalu lahko odšel študirat ali delat. Ima naj svojo kartico in vedeti mora katere so pasti negativnega stanja, zamudnih obrestih ter kako pomembno je plačevanje računov.

Pri osemnajstih mora mladostnik že znati uporabljati informativne spletne izračune za avtomobilska, stanovanjska ali kakšna druga posojila.

Pametno je nenehno spodbujanje k varčevanju za dolgoročne cilje, lahko mu pri tem tudi pomagate (varčuje pri vas). Če otroku dajete žepnino, naj bodo to večji zneski, za daljše obdobje (npr. za nekaj mesecev skupaj), saj si bo moral ves denar razporediti za to celotno obdobje.

Pri triindvajsetih je mladostnikovo finančno znanje in vedenje že izoblikovano

Sedaj je pomembno, da se ve, kako bo zaposlitev in kariera vplivala na kratkoročne in dolgoročne zaslužke ter kakšne so posledice zapravljanja prek svojih zmožnosti.

Otrok mora vedeti, kako skleniti zdravstveno, življenjsko in premoženjsko zavarovanje ter katero je najboljše zanj. Znati mora plačevati račune prek spleta ter vedeti, kako se zavrne sporen račun.

Najpomembneje je, da otroka pri teh letih nehamo finančno podpirati. Neka študija je namreč pokazala, da otroci, ki pravočasno zapustijo topel dom, v življenju privarčujejo v povprečju za 20 % več!

 Največje napake staršev pri finančnem vzgajanju

  • ščitenje otrok pred finančno realnostjo v družini (nimajo vpogleda v finančne težave družine)
  • dajemo jim preveč žepnine oz. denar dobijo le takrat, ko ga potrebujejo, zato se nikoli ne naučijo samostojno upravljati finančnih presežkov
  • otroškemu varčevanju ne posvečamo dovolj pozornosti
  • preveč jih ščitimo, to pa vodi v razvajanje ...

Kakšne naj bodo omejitve?

  • Starši se morajo biti sposobni odločiti, kaj lahko otrok dobi in kaj ne.
  • Naučiti ga morajo, da nekatere želje pač niso sprejemljive in jih zavrnejo.
  • Ob tem morajo starši pokazati, da to ne pomeni, da jih nimajo radi.
  • Otroku je treba postaviti omejitve in ga hkrati naučiti zadržati frustracijo zaradi neizpolnitve svojih želja, z nadzorom pa mu pomagajo, da razvije sposobnost samorazvoja.

Zato je treba otroka naučiti varčevati.

© Informacija. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Informacija poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Informacija
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.