Zakon o dohodnini in davčnem postopku

‹ Nazaj

Preverite novosti o normiranih stroških v zakonu o davčnem postopku (Ul.94/12) in zakonu o dohodnini (Ul 94/2012) – veljavnost od 1.1.2013 dalje.

ZAKON O DOHODNINI (Ul 94/2012) – veljavnost od 1.1.2013 dalje

Normirani odhodki pri ugotavljanju davčne osnove od dohodka iz dejavnosti

Zavezanec lahko ugotavlja davčno osnovo z upoštevanjem prihodkov in normiranih odhodkov v višini 70%prihodkov, če njegovi prihodki, ugotovljeni po pravilih o računovodenju, v preteklem davčnem letu ne presegajo 50.000,00 €. Prihodki so edini pogoj. Prihodki se ugotavljajo po sistemu obračunane realizacije.

Zavezanec, ki na novo začne z opravljanjem dejavnosti, lahko priglasi upoštevanje normiranih odhodkov za prvo in drugo davčno leto pod pogojem, da je pričetek opravljanja dejavnosti v zadnjih šestih mesecih prvega davčnega leta. Pri tem se višina prihodkov ne ugotavlja. Ne šteje se, da je zavezanec na novo pričel z opravljanjem dejavnosti, če je v 18. mesecih pred priglasitvijo normiranih odhodkov:

- v obdobju šestih mesecev prenehal in ponovno začel z opravljanjem dejavnosti
- ustanovil družbo, zavod
- izvedel preoblikovanje oziroma prenos podjetja.

V tem primeru se v prihodke štejejo tudi prihodki zavezanca pred prenehanjem opravljanja dejavnosti, prihodki družbe ali zavoda, prihodki prevzemne družbe oziroma prihodki osebe, ki je prenesla podjetje na zavezanca.

O začetku in prenehanju upoštevanja normiranih odhodkov zavezanec obvešča davčni organ. Obvestilo učinkuje od začetka davčnega leta.

Dohodek z ugotavljanjem normiranih odhodkov se ne všteva v letno davčno osnovo.

Obračun davka zavezanec ugotavlja sam enkrat letno do 31.3. za preteklo leto. Med letom zavezanec plačuje akontacijo dohodnine. Izračun in poračun dohodnine se opravi z davčnim obračunom na letni ravni z upoštevanjem med letom plačanih akontacij. Akontacija dohodnine se plačuje na podlagi zadnjega davčnega obračuna po splošnih pravilih.

Olajšave: 
- ne upošteva se: olajšava za vlaganja v raziskave in razvoj, za zaposlovanje, invalide, praktično delo, dodatno pokojninsko in invalidsko zavarovanje, donacije, investiranje, splošna olajšava in posebne olajšave.

Davčna izguba: se ne uveljavlja, pravica ne preneha

Stopnja dohodnine : 
- stopnja znaša 20% in se šteje kot dokončen davek.

Ugotavljanje prihodkov po principu plačane realizacije (upoštevanja prihodkov ob njihovem plačilu), ki je doslej veljal za ugotavljanje davčne osnove z normiranimi prihodki, se ukinja.

Pri prehodih iz ugotavljanja davčne osnove z dejanskimi odhodki na ugotavljanje davčne osnove z normiranimi odhodki in obratno je določeno, da se prihodki in odhodki pri prehodih upoštevajo na način, da ne pride do neupoštevanja ali dvakratnega upoštevanja.

Prehodne določbe: 
akontacija dohodnine za zavezance, ki so davčno osnovo v letu 2012 ugotavljali na podlagi normiranih odhodkov, se za leto 2013 določi na način, določen z zakonom, ki ureja davčni postopek.

ZAKON O DAVČNEM POSTOPKU (Ul.94/12) – veljavnost od 1.1.2013 dalje

Opravljanje dejavnosti z upoštevanjem normiranih odhodkov
Priglasitev:

  1. Zavezanec priglasi ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov najpozneje do 31. marca tekočega leta, za katero se odloči z upoštevanjem normiranih odhodkov, v davčnem obračunu za predhodno leto (ne velja za leto 2013).
  2. Na enak način zavezanec obvešča tudi o prenehanju ugotavljanja davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov.
  3. Spremembe priglasitve oziroma obvestila o prenehanju ugotavljanja davčne osnove z normiranimi odhodki po 31.3. niso možne.
  4. Za davčno leto 2013 zavezanec priglasi ugotavljanje davčne osnove z upoštevanjem normiranih odhodkov do 2.4.2013; v istem roku priglasitev opravi tudi zavezanec, ki je v 2012 ugotavljal davčno osnovo z normiranimi odhodki in do 30.11.2012 ni obvestil Durs, da bo normirane odhodke uveljavljal tudi v letu 2013.
  5. Zavezanec, ki je v 2012 ugotavljal davčno osnovo z normiranimi odhodki in je do 30.11.2012 obvestil Durs, da bo normirane odhodke uveljavljal tudi v letu 2013, mu priglasitve do 2.4.2013 po novem zakonu ni potrebno vlagati.
  1. Davčni zavezanec, ki na novo začne opravljati dejavnost, opravi priglasitev za prvo davčno leto v 8 dneh od vpisa dejavnosti v poslovni register.

Akontacija dohodnine:

  1. Predhodna akontacija se za davčno leto določi v znesku, ki je enaka znesku akontacije dohodnine od dohodka iz dejavnosti po zadnjem obračun.
  2. Davčni zavezanec, ki začne opravljati dejavnost, sam izračuna predhodno akontacijo v znesku glede na višini predvidene davčne osnove; višino predhodne akontacije predloži davčnemu organu v osmih dnehod vpisa v poslovni register.
  3. Zavezanci, ki so v 2012 ugotavljali davčno osnovo na podlagi normiranih odhodkov, določijo akontacijo dohodnine za leto 2013 sami in sicer na podlagi višine prihodkov leta 2012 ob upoštevanju stopnje normiranih odhodkov in stopnje dohodnine, ki velja od 1.1.2013 dalje.
  4. Zavezanci, ki so za 2012 uveljavljali normirane odhodke, za 2013 pa bodo davčno osnovo ugotavljali na podlagi dejanskih prihodkov in odhodkov (vodenje knjig), izračunajo predhodno akontacijo dohodnine za leto 2013 glede na predvideno davčno osnovo leta 2013. Izračun predvidene davčne osnove in višino predhodne akontacije predložijo Durs do 31.12.2012.

Davčni obračun:

  1. Davčni zavezanec sam izračuna dohodnino od dohodka iz dejavnosti v letnem davčnem obračunu, poračun dohodnine izvrši v 30 dneh od dneva predložitve davčnega obračuna.

12. Davčni obračun za leti 2013 in 2014 se lahko predloži tudi v papirni obliki.

RAČUNOVODSKI SERVIS BIRO F1, d.o.o.
E-mail: info@biro-f1.com
Tel: 04/2335-400, Gsm: 041/749-476

© Informacija. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Informacija poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Informacija
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.