Kako izbrati večstanovanjski domofon?

‹ Nazaj

Domofoni so se sprva nameščali predvsem na zunanje vhode večstanovanjskih objektov, saj so na ta način stanovalcem prihranili pot do vrat v primeru obiska. Pri objektih z večjim številom stanovanj je to pomenil tudi prvi korak k večjem nadzoru nad obiskovalci in večji varnosti.

Ko gre za pravilno izbiro domofona, se uporabniki spopadamo s številnimi vprašanji, ki so povezani z njegovo pravilno izbiro. Ker je ponudba različnih domofonskih sistemov danes izjemno pestra, je povsem na mestu, da se med drugim vprašamo tudi, ali iščemo domofon za hišo ali večstanovanjski objekt.

Kako zadovoljiti željam in potrebam vseh stanovalcev?

Pri večstanovanjskih objektih nastane največja težava pri večjih investicijah v objekt, saj je težko zadovoljiti želje in potrebe vseh stanovalcev. Ko gre za takšne odločitve, pa je potrebna vsaj 75 % večina, da se lahko izvede kakršenkoli poseg v objekt.

Zbiranje ponudb je tako običajno prepuščeno upravnikom stavb, ki jih ustrezno predstavi etažnim lastnikom, ti pa se morajo na podlagi ponudb odločiti za ustreznega izvajalca. Ker pa so želje in potrebe običajno zelo različne, nastane težava že v prvi fazi projekta.

Izbira pravega ponudnika večstanovanjskih domofonov je zato ključnega pomena za nemoten potek vgradnje domofona. Pomembno je, da izberemo takšnega ponudnika, ki ima z vgradnjo domofonov na večstanovanjskih objektih ogromno izkušenj, hkrati pa nam v svoji ponudbi nudi kakovostne domofone, ki omogočajo modularnost in prilagodljivost.

Glavne značilnosti večstanovanjskega domofona

Ko gre za izbiro večstanovanjskega domofona, je potrebno biti še posebej pozoren na nekatere pomembne značilnosti, od katerih je odvisna pozitivna uporabniška izkušnja vseh stanovalcev, poleg tega pa se izognemo tudi kasnejšim nepotrebnim stroškom:

Modularna zasnova:
Ker se število stanovalcev v večstanovanjskih objektih lahko neprestano spreminja, je pomembno, da izberete modularne domofone, ki omogočajo njihovo nadgradljivost, kadar koli si to želite. Pomembno je, da se to predvidi že v času vgradnje, zato kasneje niso potrebno dodatni gradbeni posegi, ampak se na zunanji enoti le zamenja ali doda posamezni modul.

Prilagodljivost notranje enote:
Ker so želje, potrebe in tudi finančne zmožnosti stanovalcev različne, je pomembno, da poiščete takšno rešitev, ki bo zadovoljila vse stanovalce. Medtem ko je pri izbiri zunanje enote potrebno sprejeti enotno odločitev, pa je izbira notranje enote lahko prepuščena njihovi lastni odločitvi. Pomembno je, da izberete večstanovanjski domofonski sistem, ki stanovalcem omogoča, da lahko izberete med različnimi avdio in video notranjimi enotami, ne glede na odločitev svojih sosedov.

Trpežnost zunanje enote:
Zunanja enota je običajno najbolj izpostavljen del domofonskega sistema. Ta je sicer v večstanovanjskih objektih pogosto nameščena v vežah tik pred vhodom, lahko pa se tudi zgodi, da je celo leto izpostavljena ekstremnim vremenskim razmeram. Če k temu dodamo še veliko število obiskovalcev, ki neprestano pritiskajo na tipke zunanje enote, in možnost vandalizma, potem je kakovostna zunanja enota, izdelana iz trpežnih materialov, nujno potrebna.

Žična povezava:
V pestri ponudbi domofonov se vse pogosteje pojavljajo brezžični domofonski sistemi. Čeprav so to danes že izjemno zmogljivi sistemi z minimalnimi motnjami v delovanju, pa je za večstanovanjske objekte z velikim številom stanovanj vsekakor boljša izbira žični domofonski sistem. S tem se izognete morebitnim težavam pri njihovi vsakodnevni uporabi, kar lahko spravi v nejevoljo mnoge stanovalce.

2-žilna povezava trenutno predstavlja najbolj optimalno rešitev za vgradnjo domofonskih sistemov, ker vam omogoča preprosto zamenjavo brez večjih gradbenih posegov, zaradi česar se v mnogih primerih lahko uporabi staro inštalacijo. Praviloma vam takšen dvožilni domofonski sistem omogoča tudi dodatno funkcionalnost, kot je kontrola dostopa, odpiranje dodatnih vrat, zapornice za avto in še marsikaj drugega.

Različne možnosti dostopa:
Domofoni vam danes ponujajo različne možnosti dostopa, zato je to ena od pomembnejših stvari, o kateri se boste morali odločiti pred njegovo izbiro. Lahko se odločite za klasično odpiranje s ključem ali pa izberete naprednejše rešitve, kot so na primer RFID ključki, odpiranje s tipkovnico, ali čitalcem prstnih odtisov.

S kakovostnim in strokovnim nasvetom do prave odločitve

Kadar se odločate za večstanovanjski domofon, je izjemno pomembna tudi komunikacija med stanovalci in izvajalcem. Običajno je povezovalni člen med njimi upravnik, a se s tem lahko izgubi ogromno pomembnih informacij. Dostopnost izvajalca in pripravljenost komuniciranja s stanovalci je zato zelo pomembna za nemoten potek dela.  

Za čim bolj realno oceno stanja je pomembno, da izvajalec opravi ogled večstanovanjskega objekta. Z ogledom se izognemo kasnejšim nepričakovanim težavam, ki bi se lahko pojavile ob vgradnji domofona, prav tako pa je to tudi priložnost, da se izvajalec s stanovalci pogovori o njihovih željah in potrebah, kot je na primer izbira notranje enote. Kakovostni in strokovni nasvet je v takšnih situacijah ključnega pomena, da se lahko odločite za primeren domofon.

Ker živimo v obdobju, ko avtomatizacija posega v različna področja našega življenja, je tudi vgradnja domofonskega sistema postala nekaj že povsem običajnega. Za mnoge to pomeni prvi korak k večji varnosti in udobju, ki nam ga med drugim ponuja tudi pametna hiša Bticino MyHome. Z njo pa ne dosežemo zgolj večjega udobja in varnosti, ampak poskrbimo tudi za večjo energetsko učinkovitost objekta.

© Informacija. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Informacija poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Informacija
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.