Kmalu bodo LED žarnice popolnoma prevladale v naših domovih!

‹ Nazaj

LED žarnice na trgu prevzemajo mesto, ki so poprej zasedala svetila z žarilno nitko. Prehod s starih žarnic na nove pa ni vedno in za vse enostaven ...

Vatna moč LED žarnice ni več edina, niti odločilna številka, na katero moramo biti pri izbiri žarnice pozorni. Bolj pomembna je enota, ki nam pove podatek o svetilnosti – lumen.

Ta enota pravzaprav pove, kolikšno količino svetlobe bomo pridobili z žarnico. Svetilnost ni neposredno povezana z vatno močjo, zato teh dveh enot ne moremo primerjati.

Za primerjavo starih žarnic z novimi lahko uporabimo primerjalno tabelo, ki kaže okvirno svetilnost LED žarnic, kakršno bi nudile stare žarnice z določeno vatno močjo:

Vatna moč v vatih Svetilnost v lumnih
100 1300-1530
75 920-1060
60 700-810
40 410-470
25 220-250

Kot vidimo, vrednosti nista sorazmerni, zato moramo pred nakupom prave žarnice dobro premisliti, katera LED žarnica bo najbolj primerna za osvetlitev določenega prostora.

Načeloma velja, da potrebujemo za kvadratni meter prostora vsaj 150 lumnov osvetlitve, torej je tudi pri izbiri žarnice veliko odvisno od tega, kako velik je prostor.

DNEVNI PROSTORI

V dnevnih sobah in ostalih prostorih, ki jih uporabljamo za različne aktivnosti, želimo osvetlitev urediti tako, da bo primerna za čim več dejavnosti. Potrebno količino svetlobe, ki jo lahko izračunamo na podlagi površine sobe, bomo za 15 m2 veliko dnevno sobo ocenili na okoli 2250 lumnov. A v dnevni sobi pogosto potrebujemo nekoliko več svetlobe, saj tam pogosto beremo, ustvarjamo in podobno. V takšnem primeru je najbolje ohraniti osnovno osvetlitev 2250 lumnov, kI navadno nudi osvetlitev s stropa, k temu pa dodati še dodatno osvetlitev.

Površino, kjer rabimo več svetlobe, dodatno osvetlimo na primer z dvema stenskima ali namiznima svetilkama svetilnostinekaj sto lumnov. Pri menjavi obstoječih žarnic na žarilno nitko lahko preprosto preračunamo vrednosti glede na zgornjo tabelo – če smo do zdaj uporabljali dve 100-vatni žarnici, bomo kupili dve LED žarnici s svetilnostjo okoli 1400 lumnov.

KUHINJA

Tako kot dnevna soba tudi kuhinja potrebuje osnovno osvetlitev, ki jo lahko dopolnimo še z dodatnimi svetilkami. V kuhinji si navadno želimo nekoliko več svetlobe, saj se v tem prostoru zadržujemo le takrat, ko želimo kaj početi, in takrat potrebujemo svetlobo. Navadno se za takšne namene priporoča svetilnost med 250 in 500 lumni na kvadratni meter, seveda pa tudi v tem primeru želimo svetlobo posebej skoncentrirati na delovne površine – priporočljivo je uporabiti več žarnic in osnovno svetlobo lepo razporediti, tako da lahko 75-vatno žarnico nadomestimo z dvema LED žarnicama svetilnosti 500 lumnov. Nad kuhinjskim pultom je nepogrešljiva stenska luč, ki dodatno osvetljuje pult s svetilnostjo nekaj sto lumnov.

KOPALNICA

Kopalnice navadno opremimo z LED žarnicami, ki oddajajo hladno belo svetlobo, kar pa ni nujno najboljša izbira v tistih kopalnicah, ki se uporabljajo tudi za ličenje. Za ličenje mora biti svetloba namreč čim bolj naravna. Tudi pri določanju potrebne svetilnosti moramo pomisliti na to, za kaj vse se bo kopalnica uporabljala – če v njej na primer sploh ne bo ogledala, je lahko nekoliko slabše osvetljena, a vseeno potrebujemo vsaj kakšnih 200 lumnov, sploh če prostor nima oken in s tem dodatne svetlobe od zunaj. Stare 60-vatne žarnice bomo nadomestili z LED žarnicami svetilnosti okoli 750 lumnov, navadno pa v kopalnici ne potrebujemo več kot ene žarnice za osnovno osvetlitev. To lahko kombiniramo tudi z drugimi, na primer halogenskimi svetili.

SPALNICA

V spalnici ne potrebujemo močnejše svetlobe kot v dnevni sobi, zato navadno izberemo osvetlitev, ki nudi okoli 150 lumnov na kvadratni meter prostora. To povsem zadošča, če spalnico uporabljamo le ponoči za spanje, pravzaprav lahko v takem primeru privarčujemo nekaj energije in izberemo še šibkejšo žarnico. Dobro je, da prostor enakomerno osvetlimo z več šibkejšimi žarnicami namesto z enim močnim virom svetlobe. Če pa imamo v spalnici poleg postelje še omare, ogledalo in podobno pohištvo ter pripomočke, bomo potrebovali tudi nekaj več svetlobe. Pomerjanje oblačil, urejanje pričeske in ličenje namreč terjajo dobro vidljivost. Enako kot pri kuhinji velja, da pridejo prav predvsem stenske svetilke, ki razsvetlijo potrebno površino in ne motijo celega prostora.

HODNIK, SHRAMBA, KLET ...

V hodnikih, shrambah, kleteh in podobnih manj uporabljanih prostorih ne rabimo veliko svetlobe, zato uporabimo žarnico z manj lumni. Na kvadratni meter površine tako zadostuje tudi 100 lumnov. Spet pa velja, da je treba zagotoviti dodatno svetlobo, če v prostoru nameravamo kakšne posebne dejavnosti – na primer klet z delovno mizo mora biti malo bolje osvetljena.

Tudi za druge prostore seveda velja, da moramo osvetlitev skrbno načrtovati, preden se odločimo za nakup LED žarnic. Poleg površine in željene osvetlitve pa moramo premisliti še o drugih lastnostih žarnic – svetilnost ni edini podatek, ki nas pri žarnicah zanima. V praksi moramo poznati še kot svetilnosti, ki nam pove, kakšno površino bo efektivno pokrila posamezna žarnica, pomembna pa je tudi barva svetlobe. Navadno imamo na izbiro hladno svetlobo, ki je bele oziroma rahlo modre barve ter toplo, ki je bolj rumena.

Premišljeno načrtovanje osvetlitve posameznih prostorov pa ne bo pripomoglo le k optimalni razporeditvi svetlobe, temveč bo poskrbelo tudi za kar se da optimalno učinkovitost žarnic. LED žarnice so namreč veliko bolj učinkovite od običajnih, kar pomeni, da bodo z isto količino energije svetile dlje časa.Tako izbira LED žarnic ni le odločitev za novo vrsto osvetlitve, temveč tudi za cenejšo, boljšo in učinkovitejšo alternativo.

© Informacija. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Informacija poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Informacija
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.