KOPALNICE - prostor namenjen osebni higieni

‹ Nazaj

Kopalnice

Kopalnica je prostor, ki je namenjen skrbi za osebno higieno, velikokrat pa igra tudi vlogo stranišča. V njej si umivamo roke, se kopamo, tuširamo, skrbimo za ustno higieno in higieno obraza, skratka njena uporabnost je zelo pomembna. Za kopalnice je značilno, da vsebujejo tuš, kad, umivalnik za roke in noge, stranišče, ogledalo in omaro. Ker se pri skrbi za higieno zadržuje v prostoru veliko vlage, imamo običajno po stenah in po tleh pritrjene keramične ploščice ter ustrezen prezračevalni sistem. Poleg vseh naših potreb, nam ta prostor daje sprostitev po napornem dnevu, sproščujoče kopeli ter navdih v zgodnjih jutranjih urah. Ob enem so izredno intimen človekov prostor v katerem moramo doseči neko določeno raven ugodja.

 

Zgodovina

Prvi zapisi kopalnic segajo 3000 let pred Kristusom, ko je voda imela še religiozni oziroma sveti pomen, kot očiščenje telesa in duše. Ljudje so se morali očistiti pred vstopom v sveto območje, kajti le tako so bili čisti v pravem pomenu besede. Kopali so se zgolj le meščanski ljudje, s tem, da so na območju današnje Evrope in Amerike imeli parne kopeli v Aziji pa hladne. Arheolške najdbe so pokazale na stotine izkopanih hiš, ki so že imele lastne kopalnice večinoma v pritličju, kadi so pa bile izdelane iz opeke z robom za sedenje. Odtok za vodo je bil speljan v tla čez žlebove ali čez keramične cevi skozi stene ter nato v skupni mestni dranažni sistem. Kasneje, v času rimljanov, je bila uporaba teh prostorov dobro dokumentirana. Imeli so velike termalne kopeli ali terme, kjer so se večinoma srečevali in zabavali, kot nakakšen kraj sprostitve in preporoda. Razlikovali so med zasebnimi in javnimi kopelmi, vsekakor pa so višji sloji imeli svoje domače kopališče v hišah. Nekatere ruševine kot dokaz obstajajo še danes, na primer v Bathu v Angliji, čeprav je najstarejša ohranjena kopel na Kreti. Ta sega v leto 1700 pred Kristusom v palačo Knossos in je zelo podobna današnjim kopalnicam. Skoraj enaka je predvsem v vodovodni napeljavi in sistemu danes, kar je raziskovalce naravnost osupnilo. Pri tem ne smemo pozabiti na otok Santorini, kjer je bil najden še naprednejši dvojni vodovodni sistem za toplo in hladno vodo posebej, zaradi preprostega dostopa do toplih geotermičnih izvirov na vulkanskem otoku. Grki in Rimljani so cenili in prepoznali vrednost kopanja in ga imeli, kot del življenjskega sloga, ki ga živimo še danes. Javna kopališča so v 16., 17. In 18. Stoletju na zahodu počasi zamrla, kajti strošek za postavitev kopalnice ni bil drag.

Stvari, ki jih najdemo v kopalnici

Običajno se v njej nahajajo brisače, bodisi obešene na jeklene obročke ali zložene v omari. Najdemo medicinsko omarico za prvo pomoč ali zdravila, ki nam jih predpiše zdravnik. Na polici se običajno nahajajo izdelki za osebno higieno (šampon, regenerator, britvice, pena za britje in tako dalje) in lonček za zobne ščetke. V Evropi imamo pralne in sušilne stroje v kopalnicah, kar nam prihrani kar nekaj korakov, saj zraven najdemo tudi koš za umazano perilo.

Vodovod

Ko začnemo s snovanjem kopalnice je pomembno, da se zavedamo, da je uporaba mrzle in tople vode bistvena za osebno higieno. Na splošno voda premika trde in tekoče človeške odplake v kanalizacijo, kar nam omogoča čistočo in s tem prepečitev in razvijanje raznih bolezni. Ker je v kopalnici veliko vlage oziroma toplega zraka iz vode, ta na stenah prostora kondenzira, še posebno na mrzlih keramičnih ploščicah. Pri tem je ključnega pomena material, ki ga oblečemo na steno in tla, kajti mora biti neprepusten za vodo ter se enostavno čistiti. Najpogostejša je seveda uporaba keramičnih ploščic, sledi steklo ter gladki plastični materiali, ki pa so nižje temperature saj so v neposrednem stiku s steno oziroma tlemi. Zaradi tega se pogosto uporabljajo kopalniške preproge, da je prostor bolj udoben in topel. To je možno tudi z električnimi preprogami pod talno ploščo ali z nameščanjem cevi s toplo vodo blizu površine tal ali pod tlemi kopalnice.

Elektrika

Električna napeljava, kot so luči, grelniki, radiatorji morajo biti fiksno nameščeni s trajnimi priključki, s čimer se tudi zmanjša nevarnost električnega udara. V nekaterih državah so v kopalnicah dovoljene zgolj posebne vrste vtičnic, katerih namen je, da priključiš brivnike, električne zobne ščetke ali likalnik za lase. Seveda ta praksa je najbolj varna metoda pri snovanju in načrtovanju kopalnice. Vsekakor je dobro, da se izognete nameščanju vtičnic blizu vode (kad, umivalnik in bide), saj lahko pride do poškodb zaradi špricanja.

Osvetlitev

Dobro je, da je osvetlitev v kopalnici poenotena, svetla, vendar se ne sme bleščati. Za vse dejavnosti, ki jih opravljamo v kopalnici (britje, prhanje,...) je potrebno zagotoviti enako razsvetljavo, da sploh kaj vidimo, kajti v intimnem prostoru, kot je kopalnica po navadi ne montiramo velikih oken (veliko kopalnic je brez oken), temveč majhna in difuzna. Na območju kopalnice, kjer so zrcala, navadno potrebujemo več virov svetlobe (najmanj dva) oddaljene vsaj en meter, da odstrani nepotrebne sence na obrazu. Previdni moramo biti tudi pri izbiri žarnice oziroma njihove temperature (priporočljivo 3000K), saj z njo se spremeni tudi videz naše kože in las. Stropne in stenske luči morajo biti izdelane posebno za kopalnico in s tem zaščitene pred vlago in vodo, da so varne za uporabo.

 

© Informacija. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Informacija poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Informacija
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.