Ne dovolite, da vam vlaga uniči prostore in zdravje!

‹ Nazaj

Kako veste, da imate težave z vlago v bivalnem prostoru? Najbolj opazni so madeži plesni, ki nastajajo na stenah in vonj po zatohlem. Pogost znak prekomerne vlage v stanovanju je tudi ta, da se rosijo notranja stekla oken in da se okna, vrata in predali zatikajo, ker je les zaradi vlage prenapet.

Vlaga pogosto pride v prostor skozi razpoke na fasadi, pa tudi skozi stene, namreč veliko materialov, npr. mavčne stene, je poroznih in tako lahko tekočina oziroma hlapi z lahkoto prehajajo v notranjost (sploh če se vaš dom nahaja na področju, kjer je več vlage v okolju).

Vlaga lahko prehaja v prostor tudi zaradi nezadostne toplotne izolacije ali zaradi poškodb na objektu, na primer na strehi. Pogost vzrok za vlažne zidove je tudi vlaga, ki nastaja na primer pri tuširanju, kuhanju, sušenju perila ... Težave lahko povzroči tudi izliv vode, na primer iz pomivalnega stroja ali ko poči kakšna cev v hiši. Tudi v novogradnjah se pojavljajo težave, predvsem zaradi prehitre vselitve oziroma prekratkega sušenja po izgradnji objekta.

Prekomerna vlažnost

Prekomerna vlažnost je tista, zaradi katere nastane plesen. Ta se razvije v območju z med 80 do 85 % relativne vlažnosti. Plesen nastaja tako v svetlih kot temnih prostorih, in sicer se lahko razvija od 2 do 6 mesecev. Zanimiv podatek je tudi, da se plesen lahko pojavi pri temperaturah od 0 do 40 stopinj Celzija. Ravno prava relativna vlažnost v prostoru, ki je primerna tudi za vaše dobro počutje, je nekje med 45 in 60 %.

Odstranjevanje

Vlago je iz prostorov mogoče odpraviti. Pri tem je predvsem pomembno, da prostore pravilno ogrevamo in dobro prezračujemo. Sicer obstajajo različni načini odstranjevanja plesni, razni premazi proti plesni in podobno, vendar samo površinsko odstranjevanje plesni ne reši težave. Tam, kjer se vlaga pojavi, je treba v celoti odstraniti prizadeto območje, omet, zamenjati lesene dele, skratka poskrbeti je treba, da vzrok vlažnosti odpravimo.

Za ravno pravo mero vlažnosti je pomembno dobro zračenje. Težave z vlago se pogosto pojavijo ko namestimo nova, nepropustna okna in vrata, ali pa ko poskrbimo za dodatno toplotno izolacijo, pri tem pa pozabimo na primerno prezračevanje prostorov. Stanovanje lahko enostavnoprezračujemo večkrat na dan tako, da za vsaj 5 minut odpremo okna in vrata.

Žal ta rešitev ni vedno najbolj primerna zaradi prepiha in tudi zaradi hladnega zraka pozimi ter vročega zraka poleti. Na izbiro imate še drugo možnost, in sicer da naknadno vgradite prezračevalni sistem. Ta rešitev je enostavna in poceni. S takim sistemom poskrbite, da:

  • se prostori prezračujejo brez odpiranja oken,
  • manj je možnosti alergij,
  • prezračevalni sistem odvaja slab zrak in neprijetne vonjave iz prostorov ter izloča vlago.

S prezračevalnim sistemom je tudi izguba toplote majhna, saj ne odpiramo vrat in oken. Za ustrezno prezračevanje je predvsem treba poskrbeti v prostorih, kjer navadno nastaja več vlage, na primer v kuhinji ali kopalnici. Tam nujno namestite kuhinjsko napo oziroma ventilacijo v kopalnici. Še dodatno lahko za idealno vlažnost poskrbite tako, da zagotovite, da vlažen zrak ne uhaja iz kuhinje ali kopalnice še v druge prostore.

Tudi ogrevanje prostorov mora biti ravno pravšnje, sicer je temperatura zidov prenizka, kar povzroča vlago. Pogosto pride do tako imenovanega toplotnega mostu – to je del objekta, ki ima večjo toplotno prehodnost kot drugi deli in zato je tam temperatura nižja. Prenizka temperatura je navadno tudi tam, kjer ni dobrega kroženja zraka, na primer v vogalih in za pohištvom, ki je postavljeno preblizu zunanji steni.

Se zavedate, da dodatno vlago v prostoru povzročajo tudi rastline?

Več jih imamo v prostoru, večja je vlažnost. Tudi ljudje oddajamo določeno količino vlage. Povprečna štiričlanska družina prinese v prostor kar deset litrov vlage na dan.

Težave z vlago ne prinašajo le zdravstvenih problemov (alergije, revmatična obolenja in podobno), temvečvplivajo tudi na zmanjšanje nosilnosti strukture objekta. Pride lahko do razpada vlažnih zidov, saj vlažni zidovi zmrzujejo in opeka začne pokati, pojavi se lahko rjavenje armature v armiranobetonskih konstrukcijah, gnitje lesenih delov in podobno. Prekomerna vlaga povzroča luščenje ometa, tapet, poškodbe na stanovanjski opremi ... Poleg vsega naštetega težave z vlago kvarijo tudi videz sten oziroma prostora.

Za zmanjšanje tveganja nastanka težav z vlago lahko veliko naredite sami:

  • pravilno prezračujte prostore,
  • pohištvo naj bo od sten umaknjeno vsaj 5 centimetrov in ga raje postavite na notranje stene sobe,
  • prostore ogrevajte čim bolj enakomerno oziroma zapirajte vrata neogrevanih prostorov
  • pri kuhanju nujno uporabljajte kuhinjsko napo,
  • v kopalnici pustite vključen ventilator vsaj 10 minut po tuširanju,
  • perilo sušite v kletnih oziroma dobro prezračevanih prostorih,
  • če uporabljate sušilnik perila pa raje uporabljajte kondenzacijskega namesto klasičnega.
  • In ko kupujete nova okna, izberite taka, ki imajo čim manjšo razliko v toplotni prehodnosti.

Bodite pozorni na mesta, kjer je velika verjetnost za nastanek toplotnih mostov (ob stiku stene in strehe, stene in okna, pri dimniku, zračniku, slemenu strehe, pri temeljih, coklu hiše ...). In predvsem poskrbite za pravočasno in ustrezno sanacijo, če opazite, da vlaga že prodira v stanovanje oziroma že prej poskrbite za morebitna popravila, da vdor vlage preprečite.

© Informacija. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Informacija poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Informacija
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.