Poletje šele prihaja, vam pa je vroče že sedaj? Čas je za nakup klime!

 

Poleti, ko bo zunanja temperatura presegla 30 stopinj celzija, je najbolj učinkovita in hitra rešitev za hlajenje prostorov uporaba klasične klimatske naprave.

 

Enojni split sistemi so preprosti za vgradnjo, s pravilno izbiro hladilne in tudi grelne moči lahko učinkovito hladimo in pozimi grejemo prostor. Zaradi udobja in čim manjše rabe energije se je smiselno odločiti za invertersko napravo energijskega razreda A. Če želimo hladiti več prostorov hkrati, lahko vgradimo več enojnih sistemov, dobra izbira pa je tudi multisplit sistem, vendar montaža zahteva večje posege v prostor. Večina klimatskih naprav, ki se najpogosteje uporabljajo za hlajenje bivalnih prostorov, je sestavljena iz dveh delov, notranje in zunanje enote, zato se zanje uporablja izraz split.



Enojne split naprave so najpogostejša izbira

 

Notranje enote, ki se v osnovi med seboj razlikujejo po obliki in načinu montaže, so lahko stenske, talno-stropne in kasetne. Prve in druge, ki so običajno škatlaste oblike, debeline približno 20 centimetrov, se namestijo na steno, na tla ob steno ali na strop. Mestu vgradnje je prilagojen izpih zraka, ki je pri stenskih največkrat na spodnji strani, pri talnih na zgornji, tako da se zrak dviguje v prostor, pri stropnih se izpihuje pod strop in spušča v prostor. Sodobnejše različice stenskih naprav, ki so največkrat kvadratne oblike in precej tanjše, imajo izpuh s treh ali celo štirih strani. Kasetne notranje enote se vgradijo v strop, tako da je vidna le rešetka, skozi katero se zrak enakomerno spušča v prostor. Občutek pihanja je zato manjši in manj moteč.
Vsaka notranja enota ima svojo zunanjo, namenjene pa so hlajenju oziroma ogrevanju le enega prostora. Zunanja kondenzatorska enota je s cevmi in električno napeljavo povezana z notranjo enoto, ki izpihuje hladen ali topel zrak v prostor.

 

 Multisplit sistem z eno zunanjo in več notranjimi enotami

 

Za hlajenje več prostorov je treba namestiti več enojnih split naprav, lahko pa se odločimo za vgradnjo multisplit sistema. Sestavljen je iz ene zunanje enote in več notranjih. Na zunanjo lahko priključimo dve, tri ali štiri notranje enote. Te so lahko različne po obliki in moči ter tudi po delovanju in opremi. Vsaka od njih je posebej povezana z zunanjo enoto. Moč zunanje enote mora biti prilagojena številu notranjih. Dobro je, če izberemo takšno, ki bo moč delovanja samodejno prilagajala glede na to, koliko notranjih enot je hkrati vključenih.

 

 

Energijsko varčni razred A


Večina sodobnih klasičnih in inverterskih enojnih in tudi multisplit sistemov, ki so najpogostejša izbira za domačo rabo, sodi v energijski razred A. Energijsko manj učinkovite naprave so že preteklost, saj so jih vodilni proizvajalci klimatskih naprav umaknili iz proizvodnje. Energijski razred A v primerjavi z drugimi pomeni manjšo porabo električne energije, potrebne za delovanje, vendar zgolj z razvrstitvijo v razred uporabnik še ne dobi podatka, kakšen porabnik bo naprava v resnici. Tudi znotraj posameznega razreda so razlike v rabi energije. Določa jih energijska učinkovitost naprave, ki je razmerje med hladilno ali grelno močjo in za to porabljeno energijo. Velja le, da naj bi bila klimatska naprava iz razreda B za približno osem odstotkov bolj potratna kot naprava iz razreda A, naprava, razvrščena v razred C, za osem odstotkov potratnejša od tiste iz razreda B in tako naprej do zadnjega razreda.

 


Primerna moč, tehnologija in invertersko delovanje


Na porabo električne energije vpliva še vrsta drugih dejavnikov. Zelo pomembna je pravilno izbrana moč naprave. Pri izračunu moči, ki pa je le orientacija, si lahko pomagamo s preprosto formulo. Izračunati je treba prostornino prostora, ki ga bomo hladili, in to pomnožiti s količnikom 32, če je prostor na severni strani stavbe, pa s količnikom 25. Za na primer 40 kvadratnih metrov velik in 2,5 metra visok prostor potrebujemo napravo z močjo 3,2 kW.


Naslednji dejavnik, ki vpliva na rabo električne energije, je način delovanja naprave. Energijsko varčnejše je invertersko delovanje, kar je posebno pomembno, če se bomo pozimi ali v prehodnih obdobjih na ta način tudi greli. Vse naprave delujejo v nekem obsegu s prilagojeno močjo glede na trenutne potrebe. Inverterske moč delovanja prilagajajo drugače kot klasične. Pri slednjih se kompresor, ki deluje s stalno močjo, po dosegu želene temperature ustavi. Ko temperatura v prostoru naraste ali pade, se kompresor spet vključi in dela s polno močjo.
V nasprotju s tem inverterska naprava do želene temperature deluje s polno močjo, potem pa se vrtljaji kompresorja zmanjšajo in z manjšo močjo vzdržujejo stalno temperaturo, ki niha le za pol stopinje Celzija. V primerjavi z napravami s klasičnim delovanjem inverterske porabijo približno 10 odstotkov manj energije, v ekstremnih primerih tudi do 30 odstotkov manj. Poleg tega je zaradi stalne temperature bivanje v prostoru prijetnejše.
Lastnost inverterskih naprav je tudi to, da grejejo prostore pri zunanjih temperaturah do minus 15 ali celo minus 20 stopinj Celzija, medtem ko klasične delujejo le do temperature ledišča oziroma malo pod njo.


Med tehnološkimi vplivi na porabo električne energije velja omeniti plin hidravličnega kroga in površino toplotnega prenosnika notranje in zunanje enote. Naprave razreda A, ki so polnjene s plinom R410a, so manj potratne od naprav nižjih energijskih razredov, ki so polnjene s plinom R407c. Pri toplotnem prenosniku pa na energijsko varčnost vpliva njegova površina. Večja površina omogoča več prenosa toplote na zrak in zato manjšo porabo energije.

 



Preprosto upravljanje

 

 

 

Vse klimatske naprave so opremljene z regulacijo, ki jo lahko upravljamo z daljinskim upravljalnikom. Med drugim lahko nastavimo želeno temperaturo v prostoru, čas vklopa in tudi intenzivnost ter smer izpihanega zraka. Novost pri nekaterih znamkah je daljinsko upravljanje prek klasične ali mobilne telefonije in celo interneta. Gre za možnost, ki ni sestavni del naprave, temveč se je treba zanjo dogovoriti in jo dodatno plačati. Vendar storitev še ni zelo razširjena, saj že daljinski upravljalnik omogoča preprosto ravnanje z napravo.

 

 

 Sistem filtrov in ionizator


Klimatske naprave so opremljene z vrsto različnih filtrov. V vseh je vgrajen bio- ali elektrostatični filter za odstranjevanje prahu, cigaretnega dima in bakterij, ki krožijo po zraku. Najkakovostnejše imajo cele sisteme filtrov in tudi ionizator za izboljševanje kakovosti zraka in povečanje udobja. Protibakterijski zavira nastanek plesni in virusov, zeolitski odstranjuje in nevtralizira neprijetne vonjave in pare, plazemski filter pa z ustvarjanjem pozitivnih ionov, ki nase vežejo negativne, izboljšuje kakovost zraka. Najdražje klimatske naprave so opremljene še z nanoogljikovim, nanobifuzijskim in plazemskim filtrom, ki je prav tako narejen po nanotehnologiji.

 

 

Redno čiščenje in vzdrževanje

 

Za dobro in dolgotrajno uporabo moramo klimatsko napravo primerno vzdrževati. Dvakrat na leto je treba očistiti filtre, saj se na njih nabirajo nečistoče. Filter se očisti s toplo vodo in blagim čistilnim sredstvom. Strokovni pregled naprave je potreben vsaj vsaki dve leti. Usposobljen vzdrževalec pregleda delovanje vseh funkcij naprave. Očisti filtre notranje enote, uparjalnik in kondenzator ter uparjalnik dezinficira. Preveri tudi tlak hladilnega sredstva v napravi in ga po potrebi doda, poleg tega je obvezen pregled in čiščenje odvoda kondenza.

 

 

 

 

 

Kakšno klimatsko napravo izbrati?

 

Klimatsko napravo izberemo glede na: obliko prostorov, možnosti namestitve, razporeditev opreme v prostorih in glede na to, kje se ljudje v prostorih največ zadržujejo.

 

Kvadratno klimatsko napravo izberemo, če imamo nekoliko več prostora na steni. Namestimo jo na sredino stene in klimatska naprava nam bo zelo enakomerno (izpih v štirih smereh) ohlajala ali segrevala prostor. Namestimo jo lahko tudi v prost vogal sobe, če niso bližini večji kosi opreme, ki bi ovirali pretok zraka.

 

Če želimo, da bi bil tok zraka bolj usmerjen proti stropu, potem izberemo talno-stropno klimatsko napravo, ki se namesti na steno na podobni višini kot radiator. Takšna namestitev je primerna tudi v podstrešnih sobah, kjer je nizka stena, (npr. 1,2 m). V kolikor nimamo prostora na steni, strop pa ni spuščen, potem lahko napravo pritrdimo pod strop. Pri stenski namestitvi lahko z dodatno loputo in pravokotno odprtino skozi steno, klimatiziramo tudi sosednji prostor.

 

Stenske klimatske naprave so primerne skoraj za vsak prostor. Vedeti pa je potrebno, da je tok zraka usmerjen v ožjem pasu, ki naj ne bi bil usmerjen neposredno v ljudi. V kolikor želimo imeti poleg klimatiziranega tudi zelo čist zrak, ki bo vseboval tudi zadosti negativnih ionov, potem izberemo klimatsko napravo z vgrajenim ionizatorjem in aktivnim elektrostatičnim filtrom.

 

Če je strop v prostoru spuščen vsaj 30 cm, višina prostora pa ni nižja od 2,5 m, potem je idealna rešitev kasetna klimatska naprava. Ta je v celoti vgrajena v spuščen strop, na stropu pa je vidna samo maska z rešetko vstopnega zraka in štiristranski izpih klimatiziranega zraka.

 

Vsaka od prej navedenih naprav ima obvezno tudi zunanjo enoto, preko katere se toplota iz prostora odvaja v okolico (ali obratno pri ogrevanju). Če te ne morete ali ne smete namestiti, potem je edina rešitev prenosna klimatska naprava, ki pa lahko samo hladi. Slednja je primerna tudi tudi takrat, ko v najetih prostorih ne želite ali ne smete namestiti stabilne klimatske naprave.

 

 

Še par napotkov za odpravo manjših napak:

  • Naprava ne deluje

 

Preverite dovod električne energije – če je OK, potem sveti rdeča lučka na napravi.
  
Preverite način želenega delovanja naprave (hlajenje, gretje, samo ventilacija ...).
  
Nastavljena temperatura na napravi (daljinskemu upravljalniku) je prenizka ali previsoka (odvisno od izbranega načina delovanja) glede na dejansko temperaturo v prostoru.
  
Daljinski upravljalnik ne deluje – preverite baterije v njem, resetirajte ga, odklenite ga (LOCK), ali preizkusite vklop naprave neposredno na notranji enoti.

 

 

 

 

 

  • Zvočni signal sprejema infrardečega signala ne deluje

Zvočni signal je izklopljen – pritisnite 2 x gumb RESET na notranji enoti, da ga ponovno vklopite.

 

  • Sveti lučka filtra – oranžna

Zračni filter je zamašen. Očistite zračni filter in ga vstavite nazaj v napravo ter pritisnite tipko RESET (vir: Delo in dom, Gorenje).

© Informacija. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Informacija poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Informacija
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.