Talne obloge – vse, kar ste želeli pred prenovo vedeti

‹ Nazaj

Pogovarjali smo se z Mitjo Godnjavcem iz parketarstva TOP, strokovnjakom za polaganje talnih oblog, o različnih postopkih in rešitvah pri talnih oblogah.

Začeli bomo pri dokaj standardnem vprašanju: kaj narediti takrat, ko stanovanja ne moremo v celoti izprazniti, da bi lahko talne obloge prenovili v celoti in naenkrat?

V stanovanjih se talne obloge pogosto polagajo ali prenavljajo etapno. Obnova »prostor za prostorom« sploh ni tako redka, kadar drugih možnosti ni. Omar in ostalega pohištva včasih pač ne moremo v celoti odstraniti iz stanovanja, v katerem živimo. Običajno lastniki tudi nimajo možnosti nekaj dni bivati kje drugje, kot doma. Če bodo težki kosi pohištva ostali dlje časa na istem mestu, potem denimo parket brusimo in lakiramo kar okoli teh kosov. Tega naročniku sicer nikoli ne priproočam, vendar včasih druge možnosti niti ni.

 

 

Kako pa je potrebno pripraviti prostor, preden v stanovanje pride mojster?

Naročniku ni potrebno nič posebej skrbno čistiti, le pohištvo naj odstrani iz prostorov. Včasih recimo lastniki prostor že pripravijo na prenovo, kadar pa tega ne želijo ali ne morejo opraviti sami, izvajalci brez težav poskrbimo seveda tudi za to.

 

O ceni zelo neradi govorite vnaprej – pravite, da je veliko bolje, da se pripravi predračun šele po ogledu?

Načeloma res, saj so v prostorih lahko kakšne specifike, ki jih naročnik vnaprej po telefonu ne omeni ali pa sploh ne ve, da bi lahko vplivale na ceno. Glede na to, da se prenove tal ne lotevamo vsako leto, se mi zdi prav, da končno ponudbo oblikujem šele po brezplačnem ogledu in pogovoru s stranko. Včasih tako najdemo tudi nekatere boljše (ali pa cenejše) rešitve, na katere stranka prej sploh ni pomislila.

Laminat niti malo ne doni, če je pravilno položen

Če govorimo o kateri koli vrsti talnih oblog, je vselej zelo pomembno, da je podlaga (torej estrih) čim bolj ravna. Od tam naprej lahko vse ostalo prepustimo obrtniku, ki bo najprej poskrbel za izravnalno maso, če je to potrebno. Kakovostna razlika, ki jo praviloma lahko doseže profesionalni obrtnik pri polaganju laminata, izhaja predvsem iz izkušenj in profesionalnega orodja. Zelo težko je namreč doseči visoke tehnične zahteve, ki jih zahtevajo proizvajalci laminatov (pribl. 1 milimeter neravin na meter), za kakovostno položen laminat pa je to bistveno.

Včasih so lahko pomembne tudi specifike v prostoru, ki jih izkušen obrtnik takoj opazi in se jim lahko prilagodi že pri začetku dela – če pa zadevo delamo prvič, bomo lahko na problem naleteli, ko smo že na polovici ... Takrat pa je lahko že prepozno.

Polaganje laminata načeloma niti ni težko, vendar je pomembna natančnost, strokovnost in upoštevanje specifik. V nasprotnem primeru lahko laminat škripa, se napihuje, ali pa imamo, ko po njem hodimo, občutek »votlosti«. Vse navedeno izhaja praviloma bodisi iz slabšega materiala, ki ga »naredi sam mojster« pravočasno ne oceni kot »škart« in ne zahteva zamenajve, bodisi iz »mojstrovih« napak pri montaži.

Cenovna razlika pri laminatih (najcenejši proti najdražjim) znaša nekje pet evrov na kvadratni meter. Morda v nekaterih primerih tudi kaj več, vendar se v same cene zaradi določenih razlogov tu niti ne bi podrobneje spuščal. Predvsem je zelo pomembno, kaj za svoj denar dobimo. Na to mnogokrat, poleg proizvodne kakovosti materiala, močno vpliva tudi »svežina materiala« oziroma dolžina poti od proizvodnega obrata do trgovca in nazadnje do kupca. Dlje časa ko so laminatne plošče skladiščene v mejnih pogojih (visoka nihanja temperature in vlage v skladiščih ali med prevozom močno vplivajo na kakovost), bolj se laminatu to pozna. Težava je tudi v tem, da tehnične kakovosti laminata ne moremo z gotovostjo presojati, dokler je še originalno zložen na paleti. Šele, ko pakete odpremo in plošče začnemo polagati, lahko vidimo morebitne zvite ali kako drugače poškodovane plošče.

Nenazadnje pa ni merodajna samo osnovna cena laminata, ampak tudi cena ostalega repro materiala: pene, profili, letvice, ki na koncu tudi precej prispevajo h končni ceni, pri trgovcih pa praviloma te zadeve niso tako zelo ugodne, saj nas želijo k nakupu spodbuditi predvsem z zelo ugodno ceno osnovnega materiala.

Deklarirana življenjska doba laminatov je približno deset do dvanajst let, vendar je praviloma daljša. Na trgu so od sredine devetdesetih let in tisti, ki smo jih za naročnike – razume se, da kakovostno – položili takrat, so še vedno v uporabi.

Svetuje strokovnjak za talne obloge, Mitja Godnjavec

© Informacija. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Informacija poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Informacija
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.