Kako spomladi obnoviti trato?

‹ Nazaj

Po dolgi zimi se tudi naše trate počasi prikazujejo izpod debele snežne odeje. Spomladi je pravi čas za ureditev vrta, prav tako pa se v tem času posvetimo obnovi ali sejanju trave, ki čez zimo seveda ne ohrani svoje prvotne oblike.


Ker pa vzdrževanje trate sodi med zahtevnejša vrtnarska opravila, se je treba pred začetkom dela čim bolje poučiti o celotnem postopku in se pripraviti na takšne ali drugačne nevšečnosti. Predstavljamo vam nekaj namigov, ki vam bodo pomagali pri obnovi in vzdrževanju trate po dolgi zimi.

Na dolgo zimo se je treba pripraviti že jeseni

Jeseni pride po običajnem vzdrževanju trate na vrsto čiščenje – odstranimo vse nepotrebne tujke na trati, na primer listje, les, kamenje in podobno. Takšni predmeti trato hitro poškodujejo, saj pod njimi trava ne more dihati in rasti. Pred zimo travo tudi redno kosimo, tako da travne bilke rastejo le do nizke višine. Znano je namreč, da se visoka trava veliko težje spopada z zimskimi razmerami, kot nizka, ki lahko uspešno preživi tudi pod snegom. V suhih jesenskih mesecih trato zalivamo in gnojimoz namenskimi gnojili, ki varujejo trato pred boleznimi.

Preverjanje stanja trate spomladi

Ko se sneg po dolgi zimi umakne, je čas, da preučimo stanje trate in ocenimo delo, ki ga bomo morali vložiti v obnovo trate. Že ob bežnem pogledu na dvorišče ali vrt bomo opazili, ali se je trata čez zimo ohranila, ali pa opažamo večje zaplate rjave brozge, posušene trave, gole zemlje in podobno. Če trave na nekaterih mestih sploh ni več, se bomo namreč odločili zasejanje trave na novo, v drugih primerih pa je možno trato obnoviti.

Za obnovo, sejanje ali vzdrževanje trate ne bomo potrebovali veliko pripomočkov, saj izvedemo le tiste postopke, ki smo jih tudi sicer vajeni, če nam trata ne uspeva tako, kot bi si želeli. Dobro je, da imamo na zalogi dovolj primernega gnojila in seveda vodo za zalivanje. Pri roki moramo imeti tudi običajno vrtno orodje, ki ga uporabljamo na primer pri iztrebljanju plevela. Odvisno od poškodb trate pa bomo morda potrebovali še določena kemična sredstva za zatiranje zajedavcev, plesni in podobnih nadlog. Ta sredstva nam kasneje pridejo prav tudi pri vzdrževanju trate. Za dosejevanje oziroma sejanje travebomo potrebovali primerna semena in humus ali zemljo za trato.

Dosejevanje trave

Prvo opravilo, ki se ga bomo lotili, če je naša trata po zimi v slabem stanju, je dosejevanje trave. Najprej se prepričamo, da je zemlja primerna za sejanje trave – z grabljami ali vilami zemljo zrahljamo in poskrbimo za zračenje. Zemlja naj ima ob sajenju trave vsaj 10°C. Seme ob sejanju trate v razrahljano zemljo pomešamo z drobnim peskom, nato pa ga prekrijemo s plastjo humusa ali zemlje za trato. Ne smemo pozabiti na zalivanje – seme mora biti nenehno vlažno, zato ga moramo zaliti 4 do 5 krat na dan. Novo zraslo travo prvič pokosimo, ko doseže višino okoli 10 centimetrov, skrajšamo pa jo na okoli 5 centimetrov. Ko se nova trava na delih trate lepo razraste, jo začnemo vzdrževati skupaj s staro travo.

Obnova poškodovane trate

Druga poškodovana mesta na trati pregledamo in ugotovimo, kaj je poškodbe povzročilo in kako bi lahko ukrepali pri obnovi trate. Po dolgi zimi se največkrat pokaže pomanjkanje hranilnih snovi, ki travo obarva rumeno in zavira njeno rast. Za rešitev tega problema in odstranitev rumenih zaplat v trati moramo uporabiti primerno gnojilo, ki vsebuje vse potrebne snovi za optimalno rast trave. Prav tako je dobro, da celotno trato spomladi prezračimo in nekoliko razrahljamo, da damo koreninam dovolj prostora za rast. Tako bo tudi rumena trava hitro spet dobila barvo in začela normalno rasti.

Vzdrževanje trate

Veliko težav z obubožano trato spomladi rešimo tudi z rednim in vestnim vzdrževanjem trate. Brž ko trava pogleda izpod snežne odeje, zemljo prezračimo in razrahljamo. S površja odstranimo odmrle travne bilke, listje, kamenje in podobne tujke, ki se tam naberejo čez zimo in ovirajo rast trate. Po zračenju poskrbimo za gnojenje – spomladi izberemo namenska gnojila z večjo vsebnostjo dušika. Seveda pri vzdrževanju trate ne pozabimo na zalivanje, ki mora biti enakomerno, a ne pretirano. Bolje je, da zalivamo dvakrat tedensko, kot vsak dan, saj bo tako trava razvila globlje korenine, voda pa ne bo takoj odtekla v zemljo.

Obnova trate, vzdrževanje trate, sejanje trave, dosejevanje trave, zalivanje trave, gnojenje trave, sajenje trave, setev trate, oskrba trate, vrtna trata...

© Informacija. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Informacija poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Informacija
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.