Kakšna sončna očala kupiti?

‹ Nazaj

Prišel je čas, ko smo soncu izpostavljeni po več ur in je zaščita nujna, ne glede na to, ali se nahajamo na plaži ali pa le v avtu. Zato potrebujete dobra sončna očala.

UV žarki so sestavni del sončne svetlobe, ki prodirajo in spreminjajo strukturo kože in očesnih celic. UVB žarki imajo krajšo valovno dolžino in so glavni povzročitelj opeklin in staranja, medtem ko imajo UVA žarki daljšo valovno dolžino, prodrejo dlje v tkivo in povzročajo tako rakava obolenja kot staranje.

Ko izbirate sončna očala, vedno poiščite oznako, ki označuje, koliko UV žarkov zaustavijo leče. Izberite očala, ki zaustavijo vsaj 99 odstotkov UVB žarkov in 95 UVA žarkov. Oznaka UV 400 ali stoodstotna UV-zaščita naj bi bila zagotovilo kakovosti. 
 

Kaj pravzaprav pomeni UV 400?

Pomembno je, da imajo vaša očala zaščitni faktor UV 400, ker sončna svetloba iz fizikalnega vidika na območju valovne širine od 280 do 400 nm ni vidna, je pa škodljiva. Kakovostna sončna očala ustavijo vse UV žarke kratkovalovnega področja do cca 400 nm. Sončna očala, ki ponujajo to varnost, nosijo nalepko z oznako UV 400.

UV indeks je količina, ki povezuje energijo UV dela sončnega sevanja z občutljivostjo kožnega tkiva. UV indeks izračunamo kot polurno povprečje sončne energije z valovno dolžino manjšo od 400 nm, uteženo s CIE eritemalnim akcijskim spektrom, pomnoženo s faktorjem 40. Najpomembnejše vrednosti UV indeksa so med 10. in 15. uro v dnevu.

Sicer je to samo ena od treh komponent, na katero morate paziti pri sončnih očalih (pa še to je včasih samo napisano, v bistvu pa nima UV zaščite, zato jo morate izmeriti pri optiku, sploh kadar so očala vprašljive znamke). 

Drugi dve komponenti, na kateri moramo tud paziti, pa sta natančna spolirana površina stekel, ki ne povzroča optičnih defektov in samakakovost materiala stekel, ki mora imeti majhne izgube.

Prav slednja dva faktorja sta tista, kjer pogorijo cenena očala iz modnih butikov. Najbolj priljubljene so plastične leče, vrhunec v ponudbi pa so steklene leče, ki zagotavljajo maksimalno čisto vidljivost.

Če želite dnevno spremljati vrednost UV indeksa, lahko to storite na naslednjem naslovu: http://www-med-physik.vu-wien.ac.at/uv/uv_online.htm

Sončna očala so predvsem nujna za zaščito oči pred škodljivimi ultravijoličnimi žarki. Medicinski pripomoček so v primerih, ko varujejo oči pred nastankom sive mrene, degeneracijami makule in poškodbami roženice ter spremembami na veznici oziroma mrežnici. Poleg tega so lahko priljubljeni modni dodatek. Vendar morajo biti v vseh primerih kakovostna, saj morajo oči popolnoma zaščititi pred nevarnimi sončnimi žarki. To pomeni, da so očala narejena po standardih EU in imajo popolno UV-zaščito.

 

 

V gorah smo še bolj izpostavljeni UV-žarkom. Zrak je redkejši, zaradi snega in skal, ki odbijajo svetlobo, je moč UV-žarkov toliko večja. Torej so očala nujna. Izberimo tiste oblike očal, ki se prilegajo obrazu, saj s tem še bolj zaščitijo oči. Smučarji, alpinisti, športni plezalci in pohodniki rekreativci ne bi smeli v gore brez sončnih očal. Tako kot si zaščitimo kožo s kremo za sončenje in glavo s kapo, si moramo zaščititi oči s primernimi sončnimi očali. Še posebno nevarna je snežna slepota, ki se ji lahko izognemo s primernimi sončnimi očali.

 

 

 

Nošenje sončnih očal se sicer priporoča vedno, ko smo izpostavljeni sončnim žarkom,in še posebno poleti. Pomembno pa je, da očala kupimo pri optiku, kjer bomo dobili očala z vsemi ustreznimi optičnimi parametri (zenično razdaljo) in tudi pravilno centrirana.

 

Danes imamo kakovostna očala tudi iz sodobnih materialov, to je iz plastike. Bistveno je, da imajo ustrezno UV-zaščito. Očala glede na intenziteto barve stekel oziroma prepustnost svetlobe ločimo v štiri kategorije:

  • V kategorijo 0 spadajo očala, ki so zelo svetla in prepustijo veliko svetlobe, vendar ne UV-žarkov. Ta so primerna tudi za oblačne dni.
  • Očala kategorije 4 imajo najmočnejšo temnitev in so primerna predvsem za visokogorje, saj prepustijo le osem odstotkov svetlobe in tako kot vsa primerna očala ščitijo pred UV-žarki. Vendar pa takšna očala nikakor niso primerna za varno vožnjo avta.
  • Najpogosteje kupujemo sončna očala kategorije 3, ki so primerna za vse letne čase in tudi za vožnjo.
  • Za vožnjo so še posebno primerna očala z rumeno-oranžno obarvanimi stekli, ki omogočajo zelo dober kontrast in torej z njimi zelo dobro vidimo. Če so stekla steklena, morajo biti obvezno iz kaljenega stekla, ki se ob nesreči ne zdrobi, kot na primer vetrobransko steklo, in je manj možnosti za poškodbo oči.

Barva stekel je pomembna, ker vsi barvni odtenki ne prispevajo enako k dobremu vidu. Raziskave so pokazale, da so najbolj primerna rjavo, sivo-zeleno in zeleno-modro obarvana stekla.

Kakovostna očala lahko kupite pri optikih, ki vam jih bodo lahko tudi popravili, če bo treba, že od 90 evrov naprej. Cenasončnih očal znanih modnih oblikovalcev je višja prav zaradi zveneče blagovne znamke. Včasih so cenejša, če naletite na tako imenovano serijo outlet. To so sicer kakovostna očala, ki pa so bila narejena pred nekaj leti in za njih ni več rezervnih delov. Torej si dobra sončna očala lahko privoščite že za zmerno ceno (vir: Dnevnik, Optika Glasmaher).

© Informacija. Spletna trgovina Shopamine. Nastavitve piškotkovMoji podatki

Na spletni strani Informacija poleg obveznih piškotkov uporabljamo še analitične in oglaševalske piškotke ter piškotke družbenih omrežij.

V kolikor s tem soglašate, vas prosimo da kliknete na gumb "POTRJUJEM". Za natančen opis in nastavitev rabe posameznih piškotkov, kliknite na gumb NASTAVITVE PIŠKOTKOV.

×
Upravljanje s piškotki na spletnem mestu Informacija
Obvezni piškotki

so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje. Za njihovo uporabo nismo dolžni pridobiti soglasja.

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

1. Splošno o piškotkih 1.1. Kaj so piškotki

Piškotki so male besedilne datoteke, ki jih večina sodobnih spletnih mest shrani v naprave uporabnikov, torej oseb, ki s svojimi napravami katerimi dostopajo določene spletne strani na internetu. Njihovo shranjevanje je pod popolnim nadzorom uporabnika, saj lahko v brskalniku, ki ga uporabnik uporablja, hranjenje piškotkov omeji ali onemogoči.

Tudi ob obisku spletne strani in njenih podstrani, ter ob izvajanju operacij na strani, se na vaš računalnik, telefon oziroma tablica, samodejno oziroma ob vašem izrecnem soglasju namestijo določeni piškotki, preko katerih se lahko beležijo različni podatki.

1.2. Kako delujejo in zakaj jih potrebujemo?

Vsakemu obiskovalcu oziroma nakupovalcu je ob začetku vsakokratne uporabe spletne trgovine dodeljen piškotek za identifikacijo in zagotavljanje sledljivosti (t.i. "cookie"). Strežniki, ki jih podjetju nudi podizvajalec, samodejno zbirajo podatke o tem kako obiskovalci, trgovci oziroma nakupovalci uporabljajo spletno trgovino ter te podatke shranjujejo v obliki dnevnika uporabe (t.i. »activity log«). Strežniki shranjujejo informacije o uporabi spletne trgovine, statistične podatke in IP številke. Podatke o uporabi spletne trgovine s strani nakupovalcev lahko podjetje uporablja za anonimne statistične obdelave, ki služijo izboljševanju uporabniške izkušnje in za trženje izdelkov in/ali storitev preko spletne trgovine.

Posredno in ob pridobitvi soglasja, lahko spletna trgovina na napravo obiskovalca oziroma nakupovalca shrani tudi piškotke zunanjih storitev (npr. Google Analytics) ki služijo zbiranju podatkov o obiskih spletnih mestih. Glede zunanjih storitev veljajo pravilniki in splošni pogoji o obdelovanju osebnih podatkov, ki so dostopni na spodnjih povezavah.

2. Dovoljenje za uporabo piškotkov

Če so vaše nastavitve v brskalniku s katerim obiskujete spletno mesto takšne, da sprejemajo piškotke, pomeni, da se z njihovo uporabo strinjate. V primeru, da ne želite uporabljati piškotkov na tem spletnih mest ali jih odstraniti, lahko postopek za to preberete spodaj. Toda odstranitev ali blokiranje piškotkov lahko rezultira v neoptimalnem delovanju tega spletnega mesta.

3. Obvezni in neobvezni piškotki ter vaše soglasje 3.1. Podjetje za uporabo obveznih piškotkov ni dolžno pridobiti vašega soglasja (obvezni piškotki):

Obvezni piškotki so piškotki, ki so nujno potrebni za pravilno delovanje spletne strani in brez njih prenos sporočil v komunikacijskem omrežju ne bi bil mogoč. Ti piškotki so prav tako potrebni, da vam v podjetju lahko ponudimo storitve, ki so na voljo na naši spletni strani. Omogočajo prijavo v uporabniški profil, izbiro jezika, strinjanje s pogoji in identifikacijo uporabnikove seje.

3.2. Piškotki, ki niso nujni z vidika normalnega delovanja spletne strani, in za katere smo dolžni pridobiti vaše soglasje (neobvezni piškotki):

Analitični piškotki

Ti piškotki nam pomagajo razumeti, kako naši obiskovalci uporabljajo našo spletno stran. S pomočjo njih izboljšujemo uporabniško izkušnjo in ugotavljamo zahteve in trende uporabnikov. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Oglaševalski piškotki

Vtičniki in orodja tretjih oseb, uporabljeni kot piškotki, omogočajo delovanje funkcionalnosti, pomagajo analizirati pogostost obiskovanja in način uporabe spletnih strani. Če se z uporabo teh posameznik ne strinja, se piškotki ne bodo namestili, lahko pa se zgodi, da zato nekatere zanimive funkcije posameznega spletnega mesta ne bodo na voljo. Te piškotke uporabljamo le, če ste s tem izrecno soglašali.

Piškotki družbenih omrežij

Omogočajo zagotavljanje vsebin za objavo v socialnih omrežjih in si zabeležijo vaše odločitve, da lahko zagotavljajo bolj osebno in izboljšano uporabniško izkušnjo. Te piškotke uporabljamo le, če ste ob uporabi spletnih strani prijavljeni v uporabniški račun Twitter, Facebook oziroma Google.

5. Kako upravljati s piškotki?

S piškotki lahko upravljate s klikom na povezavo "Nastavitve piškotkov" v nogi spletne strani.

Nastavitve za piškotke pa lahko nadzirate in spreminjate tudi v svojem spletnem brskalniku.

V primeru, da želite izbrisati piškotke iz vaše naprave, vam svetujemo, da se držite opisanih postopkov, s tem pa si boste najverjetneje omejili funkcionalnost ne samo našega spletnega mesta, ampak tudi večino ostalih spletnih mest, saj je uporaba piškotkov stalnica velike večine sodobnih spletnih mest.